Jak rozwiązywać konflikty między bliskimi?

Coraz częściej ludzie nie potrafią porozumieć się ze sobą. Często prowadzi to do wielu kłótni i problemów ze znalezieniem rozwiązania i wyjścia z tej nieprzyjemnej sytuacji. Czy jednak sąd to jedyne wyjście, jakie pozostaje?

Często ludzie kłócą się ze sobą i równie często nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia. To bardzo przykre i trudne. Na szczęście, w najtrudniejszych i najistotniejszych sytuacjach prawo przewiduje pomoc w postaci mediacji, a w wypadku trudności, również poprzez prowadzenie sprawy w sądzie. Należałoby jednak podkreślić, że powinno to być już ostatecznością, a niestety ludzie nie traktują tego w ten sposób. W wielu wypadkach udajemy się do sądu stanowczo zbyt wcześnie, gdy sprawy można by załagodzić zwykłą rozmową czy za pośrednictwem mediatora. Nie da się również ukryć, że do sądu coraz częściej trafiają sprawy niezwykle błahe, które nigdy nie powinny trafić a wokandę. Jednak złość ludzi na siebie nawzajem sprawia, że nie chcą oni ze sobą rozmawiać, ale chcą iść na najprostsze i jednocześnie najtrudniejsze dla drugiej strony, jak im się wydaje, rozwiązanie.

Sprawdzając statystyki, na wokandy sądowe wciąż trafia wiele spraw. Ich ilość jest tak ogromna, że wielokrotnie sprawy trwają latami, a sąd każdej instancji ma tak dużo pracy, że często istnieje konieczność zatrudniania kolejnych pracowników. Czy istnieje więc szansa, by zmienić to? Z pewnością tak, ale zależy to przede wszystkim od nas samych. Jeśli z każdą drobnostką będziemy udawać się do sądu i sięgać wyłącznie po ostateczne rozwiązania, jakie przewiduje prawo sytuacja ta nie ulegnie zmianie na lepsze. Tak, jak i relacje pomiędzy nami. Jeśli jednak spróbujemy, często pomimo wielkiej złości, porozumieć się z innymi zamiast od razu zaogniać konflikt i kłócić na każdy możliwy sposób. Za każdym razem sąd powinien być absolutną ostatecznością, kiedy naprawdę nie będzie innej możliwości porozumienia się, bądź kiedy pewne sprawy będą wymagały wyroku wydanego przez sąd. W innych wypadkach należy starać się dojść do porozumienia bez udziału tych instytucji, korzystając raczej z możliwości jakie są dostępne poza sądami, jak choćby pomoc najbliższych, wsparcie profesjonalnego mediatora czy nawet radcy prawnego. Są to jednocześnie możliwości na to, by pozostać w zgodzie ze swoimi bliskimi i naprawić relacje, które z pewnością zepsuły by się bądź zostały zupełnie zerwane w przypadku, gdyby rozpoczęto sprawę w sądzie i tam próbowano dojść swoich racji.

Author: prokat.pl