BMI to skrót od słów BODY MASS INDEX. Jest to wskaźnik, który pomaga określić czy nasza waga, biorąc pod uwagę wzrost, jest prawidłowa. Co o nas mówi?
Body mass index został opracowany, aby określić ryzyko wystąpienia chorób, związanych z otyłością i nadwagą. Obecnie oprócz określenia prawidłowej masy ciała, Body Mass Index pozwala wykryć zbyt niską wagę ciała, co również może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.
Po raz pierwszy Index Masy Ciała został przedstawiony przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta w 1832 roku. Matematyk nie zajmował się badaniem otyłości, a próbował zastosować metody rachunku prawdopodobieństwa w odniesieniu do fizycznych cech ciała człowieka.
Formuła wymyślona przez Queteleta miała w szybki i łatwy sposób zmierzyć stopień otyłości w populacji, aby pomóc rządowi w przydzielaniu zasobów.
Wskaźnik masy ciała do powszechnego użytku wszedł w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Wskaźnik BMI – jak go obliczyć?
Możemy go obliczyć sami. Wystarczy znaleźć wykorzystać do tego prosty wzór matematyczny:
BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m)
Przykład: wskaźnik masy ciała osoby ważącej 70 kg i mierzącej 175 cm będzie wynosiło: 70/(1, 75)2=22, 86.
Wyniki:
<18, 5 – niedowaga
18, 5-25 – prawidłowa masa ciała
25-30 – nadwaga
BMI>30- otyłość
Po co obliczać wskaźnik masy ciała?
Pomaga on ocenić stan zdrowia osoby dorosłej. Pomaga również określić, jakie kroki powinno się podjąć, by cieszyć się długim zdrowiem i życiem.
Zbyt wysoki wskaźnik to sygnał, że należy zacząć pracować nad swoim ciałem, poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
Osoby z nadwagą i otyłością powinny udać się po pomoc do fachowców, aby w zdrowy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Dietetyk pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis. Odpowiednio dobra menu, sprawi, że dieta odchudzająca nie będzie polegała na głodzeniu się i nie zniechęci do odchudzania.
Osoba ze zbyt dużym wskaźnikiem masy ciała powinna udać się również do klubu fitness, by tam wspólnie z trenerem personalnym ustalić odpowiedni trening, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy i jednocześnie zachować zdrowie.
Wizytę u dietetyka czy trenera personalnego powinna odbyć również osoba, której Body Mass Index wskazuje na niedowagę. Zbyt niska waga może powodować wiele problemów zdrowotnych, o których się nie mówi. Wśród skutków niedowagi wylicza się, między innymi:
– problemy ze skórą, włosami, zębami
– rozwój osteoporozy,
– osłabienie odporności,
– zaburzenia w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego
Musimy pamiętać, że Body Mass Index sprawdza się jedynie u dorosłych. Dla dzieci i młodzieży, do oceny prawidłowej masy ciała, pomocne są siatki centylowe. Dzieci rosną skokowo i w zależności od wieku zmieniają się u nich procentowe wartości tkanki tłuszczowej. Stąd też wskaźnik w przypadku dzieci nie jest miarodajny.
Body Mass Index nie powinien być również wyliczany u kobiet w ciąży. Każda kobieta w stanie błogosławionym przybiera na wadze inaczej, w zależności od trymestru. W tym przypadku wskaźnik nie jest miarodajny.
Najnowsze komentarze