Czy pomimo tego, że zarabiasz pieniądze pod koniec miesiąca brakuje Ci na wydatki i z trudem wiążesz koniec z końcem? A może wydajesz zbyt wiele lub zadłużasz się korzystając z debetu czy karty kredytowej? Jeżeli udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, z pewnością masz problemy z oszczędzaniem i racjonalnym prowadzeniem swoich finansów. Na pewno przyda Ci się praktyczna wiedza na temat oszczędności i domowego budżetu. Przygotowanie szczegółowego planu wydatkowego pozwoli na skuteczne oszczędzanie i zrealizowanie wcześniej postawionych sobie celów.
Pewnie jednak zastanawiasz się, w jaki sposób oszczędzać bez wielu wyrzeczeń. Dobrym pomysłem jest prowadzenie domowego budżetu. W tym artykule dowiesz się jak zaplanować domowy budżet.
Dochody i wydatki
Każdy dobry domowy budżet i plan finansowy musi być prowadzony regularnie, szczegółowo i z uwzględnieniem wszystkich dochodów oraz wydatków. Często zdarza się, że wypisujemy jedynie podstawowe, comiesięczne i stałe wydatki zupełnie zapominając o dodatkowych zobowiązaniach i niewielkich przyjemnościach. W planie budżetowym trzeba też uwzględnić jednorazowe wydatki takie jak koszty sprzętu, remontów, napraw, leków i wizyt u lekarza, które również wpływają na ostateczny kształt naszych finansów. Po stronie dochodów powinny się znaleźć zarówno nasze wpływy czyli pensje, dodatkowe zlecenia, otrzymywane świadczenia i zasiłki oraz środki, które posiadamy na koncie. Tutaj jednak ważna uwaga: wpisujemy jedynie te środki, którymi możemy realnie dysponować a nie te, na które dopiero czekamy.
Skuteczne oszczędzanie
Jeżeli nasze dochody przewyższają wydatki, wówczas pozostaje nadwyżka, którą możemy zaoszczędzić lub wydać na wymarzony cel. Jeżeli jednak jesteśmy “na minusie”, koniecznie trzeba wdrożyć odpowiednie sposoby oszczędzania: przede wszystkim zastanowić się, z których wydatków możemy zrezygnować. Warto również dokładnie zaplanować przebieg zakupów, sporządzać listy zakupów i kupować tylko to, co rzeczywiście potrzebne a nie to, co nam się spodoba. Dobrym sposobem jest również minimalizowanie wydatków na energię, ogrzewanie i wodę tak aby ich nie marnować. Nawet małe sumy mogą składać się na wyższe kwoty oszczędności w przyszłości.
Najnowsze komentarze