Jeśli kiedykolwiek wpadła nam do ręki duża suma pieniędzy, z pewnością jedno pytanie cisnęli się na usta – jak dobrze zainwestować tę gotówkę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ instrumentów finansowych, których użycie warto rozważyć jest naprawdę dużo. W tym artykule skupimy się na jednym rodzaju inwestycji – zakupie nieruchomości.
Początek inwestycji
Rozpoczynając przygodę z tym rodzajem zarobku, należy pamiętać, że inwestycja w nieruchomości to niełatwy kawałek chleba i z pewnością nie dla każdego. Wymaga koncentracji, skupienia i samodyscypliny. Nie sposób przecenić również smykałkę do robienia interesów. Niektórzy uważają, ze jest to wręcz zdolność dziedziczna. Ale pomijając te dywagacje, skupmy się na konkretach. Jakie nieruchomości są warte zainteresowania?
W dużych miastach
Jeśli żyjemy w mieście, które jest naprawdę duże, a może też posiada uniwersytet, wspaniałą okazją do zarobienia dobrych pieniędzy może się okazać inwestowanie w apartamenty. Te z kolei można wynajmować, na przykład studentom, uprzednio dzieląc je na pokoje. W ogłoszeniu wystarczy zaznaczyć, że wynajmowany lokal to jedno duże mieszkanie, współdzielone z innymi osobami, ze wspólną kuchnią i łazienką. Takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne. Nawet kupując apartamenty na kredyt, stopa zwrotu inwestycji jest tak duża, że w zupełności pozwala na spłatę zobowiązania i stanowi świetny zastrzyk gotówki. Ale mieszkania, nawet te największe, nie są jedyną opcją. Porozmawiajmy o kolejnej.
Inwestycja w coś większego
Rozwiązaniem, które warto rozważyć, jeśli dysponujemy środkami w wysokości co najmniej 500 tysięcy złotych, jest zakup domu. Będziemy mogli go w kolejnych etapach inwestycji odświeżyć, lekko wyremontować i za jakiś czas, razem z przynależnym gruntem, sprzedaż za wyższą cenę. Tak, domy to bardzo dobra lokata kapitału. Ale uwaga na oszustów! Niektórzy sprzedający nieruchomości są nieuczciwi i chodzi im tylko o to, by wzbogacić się naszym kosztem. Stan oferowanych nieruchomości jest tragiczny. Przed zakupem warto skonsultować się z kimś, kto posiada potrzebną wiedzę i doświadczenie z zakresu budownictwa. Taki specjalista może nam pomoc ocenić stan budynku i ewentualną wartość, jakiej zażądamy przy odsprzedaży. Dzięki wycenie szybko zorientujemy się, czy inwestycja jest rentowna, czy też nie.
Jeżeli dysponujemy dużą gotówką, nie ma sensu trzymać jej na koncie. Zdecydowanie lepiej i mądrzej zrobi ten, kto pozwoli swoim pieniądzom pracować dla niego.
Najnowsze komentarze