Gdy chcemy wziąć pożyczkę, na samym początku należy określić na jaki cel będzie nam ona potrzebna. Czy będziemy potrzebowali kredyt hipoteczny, gotówkowy na dowolny cel, na przykład wakacje lub remont mieszkania, czy wniosek o kartę kredytową. Następnie wybieramy jedną z instytucji finansowych, która ma w swojej ofercie dany produkt finansowy i składamy tam wniosek.
Jakie są warunki przyznania kredytu?
Podczas składania takiego wniosku będziemy wypytywani o nasze dochody, inne zobowiązania które aktualnie posiadamy oraz w oparciu o jaką umowę jesteśmy zatrudnieni. I co dzieje się dalej? Następnie bank, SKOK lub inny wybrany przez nas podmiot rozpatruje taki wniosek. Okres oczekiwania może różnić się w zależności od wybranego przez nas banku. Dany podmiot prześledzi naszą historię w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Tam jest gromadzona cała historia kredytowa, to czy mieliśmy w przeszłości inne kredyty i jak regularnie były spłacane. Są tu również informacje o tym, czy spłacamy raty za zakupy, jakie mamy limity na koncie oraz o poręczonych przez nas zobowiązaniach za inne osoby. Na tej podstawie banki, czy SKOK-i, oceniają naszą zdolność kredytową, lecz nie tylko. Ważna jest też wysokość naszych dochodów oraz to jakie są nasze miesięczne wydatki. Bank może tu poprosić o dostarczenie wyciągu z naszego konta, przedstawiającego nasze miesięczne wpływy i wydatki. Najczęściej taki wyciąg powinien być za ostatni okres półroczny, od momentu złożenia wniosku i powinien być to wyciąg z rachunku na które wpływa nasza pensja. To pozwala instytucjom finansowym na sprawdzenie, czy będziemy w stanie spłacać regularnie raty. Nie bez znaczenia jest też wiek kredytobiorcy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pożyczki długoterminowe. Ma to wpływ na okres na jaki zostanie nam udzielony kredyt oraz wysokość rat. Natomiast oprocentowanie kredytu zależy od dwóch czynników: stawki referencyjnej oraz marży. O ile stawki referencyjnej nie można negocjować, jest ona ustalana przez rynek, to marżę można już negocjować.
Jak polepszyć naszą zdolność kredytową?
Jeżeli w przeszłości nie zaciągaliśmy żadnych zobowiązań, wcale nie oznacza sytuacji pozytywnej. Banki i inne instytucje finansowe chętniej przyznają kredyty osobom, które zbudowały dobrą historię kredytową, czyli spłacały wcześniejsze zobowiązania bezproblemowo. Gdy nie mamy historii kredytowej, warto rozważyć zakup na raty, nawet jeśli mamy wystarczającą sumę pieniędzy. To pozwoli zbudować pozytywną historię BIK. Przy kredytach hipotecznych warto pomyśleć o zwiększeniu wkładu własnego. Taki zabieg również polepszy naszą zdolność kredytową w oczach banku.
Najnowsze komentarze