Moda na żeglowanie

Moda na żeglowanie

Z roku na rok, coraz więcej osób wybiera jako formę wypoczynku pływanie jachtami, motorówkami lub żaglówkami. Co więcej, wzrost zainteresowania tą formą aktywności, przejawia się również poza sezonem wakacyjnym. Wiele osób nadal jednak kojarzy ten sport jako luksusową formę spędzania wolnego czasu. Chciałbym oddalić ten pogląd oraz przedstawić podstawowe zasady bezpieczeństwa, które sprawią, że wypoczynek będzie przyjemnie wspominany.

Szerokie wody

Dziś każdy z nas może pozwolić sobie na relaks na żaglówce. Przede wszystkim dzięki temu, że nie jest do tego wymagany patent żeglarski. Możliwości jest wiele. Możemy zapisać się do klubu żeglarskiego, gdzie co roku organizowane są wspólne rejsy dla klubowiczów. Niewielką żaglówkę w stanie pozwalającym nią pływać, można nabyć już nawet za 4000 złotych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też wynajem sprzętu żeglarskiego. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za godzinę, a za dobę oscylują w okolicy 200 złotych. Łodzie, na których można pływać bez odpowiedniego dokumentu są niewielkich rozmiarów. Są to popularne Omegi oraz Sasanki.

Spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób wpływa pozytywnie na samopoczucie i nastrój. Czas spędzony wspólnie z rodziną czy gronem przyjaciół jest dobrą okazją do zacieśnienia rodzinnych lub przyjacielskich stosunków. Warto więc rozważyć takie wakacje i odpowiednio wcześnie się na nie przygotować. Bowiem żeglarstwo, wymaga od nas sporo rozwagi. Woda to potężny żywioł i nie należy go lekceważyć. Dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania w razie wypadku oraz sposoby ich przeciwdziałaniu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Nie jest ważne czy pływasz kajakiem, łódką wiosłową czy żaglówką. Zasady bezpiecznego postępowania są we wszystkich przypadkach takie same. Przede wszystkim na pokładzie musi znajdować się przynajmniej jedna osoba potrafiąca dobrze pływać. Jeżeli ktoś nie potrafi pływać, powinien mieć na sobie kamizelkę ratunkową przez cały czas rejsu. Na pokładzie powinno też znajdować się koło ratunkowe, w przypadku gdyby kamizelka nie zadziałała prawidłowo. Koło ratunkowe należy rzucać w kierunku osoby topiącej się, ale nie bezpośrednio w nią. Takie koła są bowiem dość ciężkie i mogą doprowadzić do urazów lub nawet omdlenia. Osoby udające się w rejs nie mogą być pod wpływem alkoholu ani środków odurzających. Na pokładzie też jest kategoryczny zakaz ich spożywania. Brawura wywołana alkoholem jest bowiem najczęstszą przyczyną utonięć.

Stosując się do tych kilku zasad, wypoczynek powinien być spokojny i udany, a kto wie, może żeglarstwo stanie się naszą pasją?

 

Author: prokat.pl