Zdrowe odżywianie to klucz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tylko co to znaczy zdrowo się odżywiać? To pytanie zadaje sobie nie jeden z nas. Zdrowe żywienie to przede wszystkim dostarczenie organizmowi w odpowiednich ilościach wszystkich niezbędnych składników odżywczych takich jak : białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz składniki mineralne.
Posiłek powinien być nie tylko dobrze skomponowany, ale także odpowiednio przyrządzony ( techniki kulinarne). Posiłki jakie spożywamy muszą być urozmaicone, aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej potrzebnych składników. Ważne jest, aby odstępy między naszymi posiłkami nie wynosiły więcej niż 4 godziny. A ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia powinna wahać się od 4 do nawet 6. Porcje nie muszą być duże, nawet lepiej jak zjemy mniej a częściej. Po pierwsze jedząc więcej posiłków nie obciążamy na raz tak bardzo naszego układu trawiennego, który z przetrawieniem dużej ilości pokarmu na raz mógłby sobie po prostu nie poradzić. Mogło by się to skończyć różnorodnymi dolegliwościami trawiennymi. Po drugie jedząc częściej wcale nie oznacza, że przytyjemy. Kiedy dostarczamy naszemu organizmowi regularne posiłki ( oczywiście odpowiednio kaloryczne) nie robi on zapasów w postaci odkładania tkanki tłuszczowej.
PODSTAWOWE POSIŁKI
1) Śniadanie. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Powinno być ono bardzo wartościowe, gdyż ma nam dać energię na zaczynający się dzień. Dobrze jeśli zjadamy je nie później niż około 1 godzinę po przebudzeniu.
Przykład:
• 3 kromki chleba razowego z sałatą, wędliną, serem żółtym, ogórkiem zielonym, pomidorem, posypane kiełkami np. rzodkiewki do tego zielona herbata
2) Drugie śniadanie. Jest to posiłek uzupełniający więc będzie mniej obfity niż pierwszy. Jednak pozwoli nam dotrwać do obiadu bez konieczności podjadania niezbyt zdrowych przekąsek.
Przykład:
• Jogurt naturalny plus świeży owoc plus łyżka płatków owsianych
3) Obiad. To ciepły posiłek, bez którego ciężko wyobrazić sobie normalny dzień. Ma on być pożywny i wartościowy.
Przykład:
• Filet z piersi kurczaka plus bukiet warzyw gotowanych plus ½ woreczka kaszy ( dowolny rodzaj)
4) Podwieczorek. Jest to drobny posiłek. Może być w formie deseru na słodko.
Przykład:
• Sałatka owocowa
5) Kolacja. To danie nie powinno być jedzone przed samym pójściem spać. Pozwólmy, aby nasz organizm miał przed snem możliwość przetrawienia jej. Powinien być to lekkostrawny posiłek.
Przykład:
• Bułka grahamka z serkiem białym plus warzywa.
Pamiętajmy, że oby dobrze skomponować śniadania, obiady i kolacje należy pamiętać, aby w każdym z tych posiłków znalazły się wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W przerwach między posiłkami jeżeli mamy ochotę możemy sięgną po zdrową przekąskę np. owoc lub jogurt pitny. Jeżeli będziemy przestrzegać tych prostych zasad zdrowego odżywiania to na pewno przełoży się to na lepszą formę całego organizmu.
Najnowsze komentarze