ABC warsztatu samochodowego

ABC warsztatu samochodowego

Jeżeli twoją pasją są mechanika i samochody, warto pomyśleć o założeniu własnego warsztatu samochodowego. W Polsce na 1000 mieszkańców zarejestrowanych jest 570 pojazdów. To daje duże możliwości zarobku, bowiem liczba usterek z którymi zmagają się kierowcy jest kilkukrotnie wyższa. Przechodząc do meritum, jak założyć warsztat samochodowy? Odpowiedź na to pytanie przedstawię w kilku prostych krokach.

Wymagania prawne

Aby prowadzić warsztat nie potrzeba żadnych licencji ani pozwoleń. Wystarczy zarejestrowana firma. Tu mamy kilka możliwości, a którą wybrać, należy dostosować do swoich możliwości finansowych i organizacyjnych. Możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub założyć spółkę cywilną. Wyjątkiem jest tu spółka partnerska, dla której inaczej są rozliczane podatki. Jeżeli zdecydujemy się na inną formę prawną prowadzenia naszej działalności należy zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. W innym wypadku wystarczy wpis do CEIDG. Aby prowadzić sprzedaż towarów lub usług objętych opodatkowaniem VAT, należy najpóźniej w dniu poprzedzającym sprzedaż złożyć formularz VAT-R. Ten wniosek służy do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego albo zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług. Formularz należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Należy też określić PKD warsztatu. Dla zwykłej działalności związanej z naprawą będzie to 45.20.Z. W przypadku gdy będziemy prowadzili sprzedaż części, będzie to PKD 45.32.Z, a w przypadku serwisowania motocykli PKD to 45.40.Z.

Dodatkowo od 2015 roku, należy wystawiać rachunek z kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom.

Wyposażenie warsztatu i jego lokalizacja

Miejsce w którym może znajdować się warsztat nie jest określone w ustawie, toteż można otworzyć go nawet w przydomowym garażu. Ważnym jest aby pomieszczenie takie spełniało podstawowe zasady BHP określone w przepisach. Warto też się zastanowić czy będziemy świadczyć usługi takie jak naprawa opon czy ogólnie wulkanizacja. W takim przypadku potrzebne będzie większe pomieszczenie na warsztat. Zakup potrzebnych maszyn takich jak podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii czy prasa hydrauliczna to bardzo duży wydatek rzędu 100.000 tysięcy złotych. Można ubiegać się o dotacje z PUP lub Unii Europejskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać nawet 25% sumy potrzebnej na otwarcie warsztatu.

 

Author: prokat.pl