RRSO, czyli na czym warto polegać przy porównywaniu ofert pożyczek

Przed zaciągnięciem pożyczki najczęściej zwracamy uwagę na jej oprocentowanie oraz wysokość raty. Te dwa czynniki zazwyczaj najbardziej nas interesują i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie zawsze niższe oprocentowanie oznacza korzystną pożyczkę z naszego punktu widzenia. Co jeszcze więc wpływa na jej koszty oraz czym się kierować w wyborze, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku? Czy istnieje jeden prosty sposób, aby je szybko porównać?

Dlaczego powstała rzeczywista roczna stopa oprocentowania?

Porównywanie pożyczek w różnych bankach byłoby bardzo trudne, gdyby nie wprowadzenie tego parametru. Na ich opłacalność nie wpływa bowiem jedynie oprocentowanie, ale też dodatkowe koszty. Bank może doliczać do pożyczki różne inne koszty, które oczywiście spoczywają na pożyczkobiorcy. Może to być np. składka ubezpieczeniowa albo prowizje. Warto wziąć pod uwagę, że każdy bank dolicza je według własnych zapotrzebowań. Dlatego właśnie niekiedy okazuje się, że pożyczka z niższym oprocentowaniem jest mniej opłacalna niż inne dostępne na rynku, z wyższym. Wprowadzenie parametru RRSO umożliwiło sprawne porównywanie warunków różnych pożyczek.

Co zawiera w sobie rzeczywista roczna stopa oprocentowania?

RRSO wskazuje więc nam na całkowity koszt, który poniesie pożyczkobiorca. Na ten parametr składa się nie tylko oprocentowanie pożyczki czy prowizja dla banku, ale też koszty związane ze świadczeniem usługi, na przykład opłaty za rozpatrzenie wniosku. Innymi słowy, parametr ten zawiera w sobie wszystkie koszty, które poniesiemy w związku z pożyczką. Dzięki niemu w łatwy sposób jesteśmy w stanie porównać oferty różnych banków.

Porównywanie ofert na podstawie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania

W teorii powinno być tak, że im niższe jest RRSO tym tańsza jest zaciągania pożyczka. Niestety, nie jest to takie proste. Wynika to z tego, że oblicza się go również na podstawie okresu spłaty. Im krótszy okres spłaty pożyczki, tym ten parametr jest wyższy i odwrotnie. Dodatkowo, im większa jest częstotliwość spłaty rat, tym wyższe RRSO. Trzecim czynnikiem jest forma spłacania rat. Jeżeli pożyczka spłacana jest ratami malejącymi tym bardziej omawiany parametr wzrasta. Właśnie z tego względu porównywanie pożyczek na postawie tego parametru jest możliwe tylko wtedy, gdy harmonogram ich spłaty jest identyczny i zaciągane są na taki sam okres. Aby porównać różniące się od siebie pod tym względem oferty należy przede wszystkim dowiedzieć się, ile dokładnie wyniesie suma całkowitych kosztów kredytu.

Author: prokat.pl