Sporty wodne coraz bardziej popularne

Ostatnimi czasy żeglarstwo stało się coraz bardziej popularne. Młodzież, która w sezonie letnim bardzo często spędza swój wolny czas aktywnie nad wodą zazwyczaj wybiera żagle, narty wodne lub łodzie motorowe. Jest to naprawdę fajna aktywna forma spędzania czasu ze znajomymi. Również u ludzi w średnim wieku jachty cieszą się coraz większym uznaniem.

Jachty cieszą się też ogromną popularnością wśród ludzi sukcesu – lubiących luksusy, czyli naszych elit. Duża część osób zamożnych posiada swój własny, prywatny jacht. Używany jest sezonowo do spędzania wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi, ale jest to także częste miejsce spotkań biznesowych. Są to jachty ekskluzywne, których pomieszczenia pod pokładem są na najwyższym standardzie. Posiadanie takiego jachtu to powód do dumy dla właściciela. Jednak koszty utrzymania takiego cacka nie są niskie ( to tak jak z luksusowymi samochodami). Jednak ludzi, których stać na zakup takiej jednostki to stać również na jej utrzymanie.

 

Polski rynek jachtów rozwija się w dość szybkim tempie, bo szacuje się, że jego rozwój to około 10 % w skali roku. Według KPMG od 2014 roku systematycznie wzrasta liczba rejestrowanych jachtów w naszym kraju. Mimo iż z roku na rok sytuacja na tym rynku jest coraz lepsza, to nadal jest on mało rozwinięty jak na potencjał 38- milionowego państwa. W Polsce działa około 150 stoczni, których wspólna produkcja rocznie wynosi około 21 tysięcy jednostek pływających. Polski przemysł jest w stanie wytworzyć każdy rodzaj jednostki pływającej począwszy od motorówek ( około 6 metrów długości) do luksusowych jachtów ( wartości jednego nawet około 1, 5 mln euro). Zarówno w Polsce jak i na świeci największą popularnością cieszą się łodzie motorowe ( około 80 % wszystkich rejestracji jednostek pływających w latach 2018 i 2019). Jachty z naszych rodzimych stoczni są bardzo cenione również na rynku zagranicznym. Największymi naszymi odbiorcami są takie kraje jak: Francja, Niemcy, Norwegia oraz USA. Coraz większa grupa Polaków docenia sport wodne jako formę spędzania wolnego czasu. W naszym kraju równiej z roku na rok zwiększa się zamożność Polaków, co pozytywnie przekłada się na wzrost sprzedaży na nasz rodzimy rynek.

PROCES REJESTRACJI

Od sierpnia 2020 roku ma być również uproszczony proces rejestracji jachtów. Ma być ona nie tylko prostsza, ale też szybsza i tańsza. Wniosek o rejestrację będzie można złożyć w dowolnym starostwie, Polskim Związku Żeglarskim bądź w Polskim Związku Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

 

Author: prokat.pl