Jak pielęgnować zęby, nosząc aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to podstawowe narzędzie stosowane przez lekarzy ortodontów. Pozwala korygować różne, nawet bardzo poważne wady zgryzu. Jeśli właśnie zaczynasz nosić aparat, musisz zadbać o higienę jamy ustnej w nieco inny sposób niż dotychczas. Zastanawiasz się, jak właściwie zadbać o zęby, nosząc aparat ortodontyczny? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, mycie zębów jest utrudnione. Z tego względu rozważ zaopatrzenie się w kilka akcesoriów, które pomogą Ci zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pierwszym z nich jest szczoteczka ortodontyczna. Ma ona specjalnie wyprofilowane włosie – dłuższe na brzegach głowicy i krótsze w środkowej części. Dłuższe włosie ma kontakt ze szkliwem zęba, a krótsze pozwala wyczyścić aparat bez ryzyka jego uszkodzenia.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego warto stosować specjalne pasty do zębów. Od tradycyjnych past różnią się one konsystencją i składem. Dzięki temu pomogą Ci złagodzić ewentualne podrażnienia śluzówki, do których może dochodzić podczas noszenia aparatu. Przydatnym akcesorium jest także irygator. Z jego pomocą z łatwością dotrzesz do miejsc, które są niedostępne dla szczoteczki, a jednocześnie nie naruszysz elementów aparatu.

Prawidłowe mycie zębów podczas noszenia aparatu

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym powinno przebiegać w określony sposób. Opisał go dla nas pracownik przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku: Na początku ściągnij gumki i inne ruchome elementy aparatu. Trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni, wyczyść obszar wokół drutów i zamków aparatu, szczotkując od góry do dołu każdego drutu. Następnie przejdź do właściwego mycia zębów. Ponownie przyłóż szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wykonuj lekko koliste ruchy. Na czyszczenie każdego zęba poświęć około 10 sekund.

To nie wszystko. Raz dziennie po szczotkowaniu zębów oczyść zęby irygatorem lub nicią dentystyczną. Jeśli masz wątpliwości, jak to właściwie zrobić, pomoże Ci w tym ortodonta. Zastosuj specjalną nić ortodontyczną – składa się ona z kilku części pełniących różne funkcje, dzięki czemu ułatwia manewrowanie w przypadku obecności aparatu w jamie ustnej. Na koniec wypłucz usta wodą lub płynem do płukania i sprawdź zęby oraz aparat przed lustrem. Nie zapomnij o regularnych wizytach u stomatologa i ortodonty.

Author: prokat.pl