Szanujmy nasz wzrok

Wzrok to jeden ze zmysłów, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Pozwala nam bowiem odbierać wizualne bodźce z otoczenia, zaś narząd dzięki któremu widzimy to oko. Jest ono bardzo wrażliwe, dlatego powinniśmy dbać o nie, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

ZADBAJ O SWÓJ WZROK

Pamiętajmy, że powinniśmy dbać o nasz wzrok nie zależnie od naszego wieku, im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Oto kilka cennych rad, aby dłużej cieszyć się sokolim wzrokiem:
• Odpowiednia dieta. Dodaj do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminę A ( np. marchew, brokuły, jarmuż, ziemniaki, jajka, szpinak, pomidory). Na nasze oczy pozytywny wpływ mają także kwasy onega-3, cynk, luteina, witamina C oraz E.
• Palenie szkodzi wzrokowi. Jest udowodnione, że osoby palące dużo częściej borykają się z kataraktą oraz uszkodzeniami siatkówki, co w podeszłym wieku może skutkować zwyrodnieniami plamki żółtej.
• Promieniowanie UV także ma niekorzystny wpływ. Wychodząc na słońce chrońmy oczy zakładając okulary przeciwsłoneczne, oczywiście odpowiednio dobrane.
• Długie korzystanie z komputera. Pamiętajmy, żeby ekran znajdował się około 30 cm od oczu ( nie bliżej). Podczas długiego korzystania z laptopa róbmy sobie przerwy, aby nasze oczy odpoczęły.
• Jeżeli zauważysz, że twój wzrok zaczyna się pogarszać nie zwlekaj tylko od razu udaj się na wizytę do lekarza – okulisty

 

Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem chorób oczu. Okulista za pomocą specjalistycznego sprzętu zbada nasz wzrok, oraz sprawdzi prawidłową budowę oczu. Jeżeli uzna, że powinniśmy nosić okulary to wystawi nam receptę, na której zaznaczy dokładnie jakie szkła będą dla nas odpowiednie. Z tą właśnie receptą musimy udać się do optyka, który wykona dla nas zapisane przez okulistę szkła oraz pomoże nam w wyborze oprawek odpowiednich dla naszego układu twarzy. Optyk zajmuje się także naprawą oraz konserwacja uszkodzonych okularów. Czasem, gdy uderzymy nimi niechcący lub nam niefortunnie spadną wystarczy dobra ręka optyka i da się je jeszcze uratować.

 

Pamiętajmy, że nie ważne ile mamy lat, ale nasz wzrok powinniśmy dbać. Nie przemęczajmy naszych oczu. Gdy nasza praca wymaga spędzania dużej ilości godzin przed komputerem to róbmy sobie przerwy co godzinę ( nawet 5 minut), aby nasze oczy mogły odpocząć. Zbilansujmy naszą dietę, by organizmowi dostarczyć jak najwięcej potrzebnych witamin i cennych składników odżywczych. Zaniechajmy stosowania używek (np. papierosy), które są przyczyną katarakty oraz innych poważnych schorzeń. Żyjmy zdrowo, a nasz organizm na pewno nam się za to odwdzięczy.

 

Author: prokat.pl