Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zdrowie dla każdego z nas jest bardzo ważne. Wszyscy chcemy cieszyć się nim jak najdłużej. W pełni doceniamy je dopiero wtedy jak pojawi się choroba. Coraz bardziej jesteśmy świadomi jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Ma ona na celu praktykowanie nawyków zdrowego trybu życia oraz zapobieganie chorobą poprzez ich wczesne wykrycie ( badania profilaktyczne) i leczenie. O profilaktyce zdrowotnej wspominał już Hipokrates, który stwierdził, że należy zapobiegać chorobą co wiąże się z ich wyeliminowaniem z naszego życia. Oto najważniejsze działania profilaktyczne:
• Prowadzenie zdrowego stylu życia ( odpowiednia dieta, codzienny ruch, odpowiednia ilość snu)
• Nie korzystanie z używek ( papierosy, alkohol, narkotyki)
• Wykonywanie badań profilaktycznych ( pozwala to na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium i możliwości szybkiego wyleczenia)

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Coraz większy odsetek społeczeństwa przywiązuje uwagę do tego co spożywamy. Dbajmy o to, aby dieta naszych pociech była bogata w wapń kwasy omega-3 i inne składniki odżywcze oraz witaminy tak bardzo potrzebne w okresie wzrostu. Przebywajmy więcej na świeżym powietrzu, uprawiajmy sporty, spacerujmy.

 

Dla wielu zwłaszcza młodych ludzi sport stanowi bardzo ważny element ich życia. Chodzą regularnie na treningi, ćwiczą są aktywni fizycznie. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana, bo wpływa pozytywnie na ogólny stan naszego zdrowia, ale niesie też za sobą ryzyko kontuzji. Mogą one być delikatne ( stłuczenia, siniaki), które mijają samoistnie lub poważniejsze ( złamania, zwichnięcia, zerwania ścięgien), które wymagają już ingerencji lekarza. Zazwyczaj te poważniejsze wiążą się z wizytą w szpitalu, a następnie rekonwalescencją. Do całkowitego powrotu do zdrowia potrzebna jest też czasem rehabilitacja.

 

Rehabilitacja jest procesem dążącym do poprawy kondycji i sprawności osoby chorej lub po operacjach, zabiegach lub urazach. Jej zadaniem jest umożliwienie jak najszybszego powrotu do zdrowia lub jeżeli to nie możliwe chociaż zminimalizowanie skutków choroby.
W naszym kraju można skorzystać z rehabilitacji, którą pokryje nam w całości Narodowy Fundusz Zdrowia lub prywatnie. Zazwyczaj każdy szpital posiada swoją przychodnię lub odziały rehabilitacyjne. Niestety jeśli chcemy skorzystać z refundacji wiąże się to z dłuższym okresem oczekiwania. Prywatnie będziemy przyjęci praktycznie od razu. Dlatego tak często korzystamy z prywatnych gabinetów rehabilitacyjnych, aby nie tracić czasu na czekanie tylko od razu wziąć się za odpowiednie ćwiczenia i zabiegi pozwalające na powrót do pełnej sprawności fizycznej.

 

Author: prokat.pl