Firma windykacyjna – kiedy podejmuje działania, w jaki sposób?

Niedotrzymywanie zobowiązań finansowych to prawdziwa plaga w niemal każdym sektorze gospodarki. Nieterminowe regulowanie płatności przekłada się często na problemy z płynnością firmy, a w niektórych przypadkach kontrahenci w ogóle nie wykonują obiecanych płatności. Na szczęście istnieje alternatywa dla długiej i kosztownej drogi sądowej – są to prywatne firmy windykacyjne, które zajmują się kompleksowym ściąganiem należności.

Skorzystanie z tego typu usług jest zazwyczaj łatwe i proste, na dodatek nie wiąże się z koniecznością poniesienia wstępnych kosztów. Standardowo firmy zajmujące się windykacją należności pobierają wynagrodzenie w ramach prowizji ze ściągniętych pieniędzy. Szczegóły dotyczące wielkości zapłaty oraz warunków usługi zależą rzecz jasna od konkretnego przedsiębiorstwa, ale często podlegają negocjacjom. Do rozpoczęcia działań windykacyjnych są rzecz jasna wymagane odpowiednie dokumenty potwierdzające istnienie zobowiązania. Często wymagana jest cesja, którą należy terminowo dostarczyć do prywatnej firmy windykacyjnej. Co istotne, przedsiębiorstwa tego rodzaju działają na terenie całej Polski, dlatego jeżeli szukasz windykacji Warszawa lub inne duże miasta mogą pochwalić się dużą konkurencją pozwalającą na wybór optymalnej oferty.

Efektywność działania firm ściągających należności zależy przede wszystkim od wysokości i rodzaju długu. Strategią windykacji jest jak najszybsze doprowadzenie do polubownego załatwienia sprawy, co wiąże się z niskimi kosztami ściągania należności. Pracownicy firmy kontaktują się z dłużnikami telefonicznie, mailowo lub osobiście, a także sprawdzają i weryfikują informacje na temat samego długu. Zdarzają się sytuacje, w których zadłużeni kategorycznie odmawiają spłaty zadłużenia. Wtedy dział prawny firmy windykacyjnej wysyła ostateczne wezwanie do zapłaty, a następnie rozpoczyna pracę nad pozwem, który najpierw jest wnoszony do sądu elektronicznego, a w przypadku napisania sprzeciwu przez dłużnika do sądu okręgowego. W ten sposób firmy windykacyjne mogą ściągnąć dług od nawet najbardziej zatwardziałych dłużników.

Author: prokat.pl