Kiedy konsolidacja zobowiązania jest dobra?

Zdecydowanie łatwiej jest zaciągnąć dług, niż go później spłacać. Pewne przysłowie mówi, że ten, „kto się zapożycza, jest sługą człowieka udzielającego pożyczki”. To prawda. Na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą bardzo pomoc w sytuacji, gdy nasz domowy budżet jest mocno nadwerężony przez zbyt wysokie raty kredytu. O co konkretnie chodzi? O konsolidacje.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny

Najprościej rzecz ujmując, konsolidacja zobowiązań to rozwiązanie pozwalające zebrać zebrać razem wszystkie posiadane kredyty i wyrazić je jako jedno zadłużenie. Najczęściej w parze z takim przeliczeniem długów idzie rozłożenie ich na dłuższy okres czasu, na przykład więcej rat. Dzięki temu spłata kredytu nie jest zrujnowaniem dla domówek budżetu. Wydaje się, że rozwiązanie konsolidacyjne jest coraz częściej wybieranym spośród innych. Klienci wielu banków doceniają fakt, że korzystając z konsolidacji zobowiązań zmienia się na lepsze ich wiarygodność kredytowa i w przyszłości będą mieli większe możliwości. Czy są rzeczy i aspekty sprawy, którym należy poświecić więcej uwagi? Oczywiście, omówimy je w kolejnej części artykułu.

Na co uważać

Pułapką, która jest często stosowana przez nieuczciwych bankowców, jest oferowanie konsolidacji kredytów przy jednocześnie pobieranej, wysokiej prowizji. W rezultacie wcale nie oszczędzamy, wręcz przeciwnie – musimy dopłacić do interesu. To naprawdę niewłaściwe i nieetyczne rozwiązanie. Niestety, statystyki pokazują, że tego typu praktyki są coraz częstsze. Jak się chronić? Niezbędne są podstawowe zasady zapobiegania oszustwom. Po pierwsze, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, należy dokładnie ją przeczytać. Dzięki temu upewnimy się, jakie koszty nas czekają i jakie korzyści staną się naszym udziałem. Spłata kredytu to ważna chwila, nie należy wiec jej lekceważyć. Oprócz przeczytania regulaminu i umowy, warto przemyśleć, jakie są opinie klientów na temat banku, z którym chcemy zawszec porozumienie. Czy ma on zapewnioną ochronę ze strony Komisji Nadzoru Finansowego? Czy jest na rynku finansowym od niedawna? Czy oferuje jasne i przejrzyste warunki umowy? Warto zadawać sobie tego typu pytania. Oszczędzi nam to stresu i znacznie zmniejszy ryzyko podpisania umowy, która oznaczać będzie stratę.

Niełatwo jest spłacić zobowiązanie, ale z pewnością jest to możliwe. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy ten temat informacjami zawartymi w artykule. Warto poszukać jeszcze więcej wiadomości w naszym serwisie internetowym.

 

Author: prokat.pl