Dura lex sed lex

Ta łacińska maksyma oznacza: twarde prawo ale prawo. W demokratycznych państwach za stosowanie prawa w zakresie rozstrzygania sporów odpowiada niezawisły( czyli niepodlegający innym organom państwowym) sąd.

Najważniejszym dokumentem prawnym jest konstytucja danego państwa. Inna łacińska sentencja mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Ale kto z nas spędza swój wolny czas na zgłębianiu ustaw i przepisów prawa? Niestety w dzisiejszych czasach prawo jest bardziej skomplikowane niż tablice mojżeszowe, mimo że podstawowe zasady moralne nie zmieniły się od wieków. Może to i lepiej, zważywszy na to że i życie jest bardziej skomplikowane.

Co zrobić gdy wyniknie przysłowiowa kłótnia z sąsiadem o miedzę? Co zrobić gdy niespodziewanie odziedziczymy spadek, a spadkiem tym okaże się dług? Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani lub padniemy ofiarami piramidy finansowej?
Na te i inne pytania, jeśli tylko związane są z obszarem prawa odpowie radca prawny.
Profesja ta polega na udzielaniu porad i konsultacji dotyczących prawa, sporządzaniu dokumentów prawnych i występowaniu w roli pełnomocnika przed sądami i urzędami.
Prawnik chcący uzyskać tytuł radcy musi, po trwającej 3 lata aplikacji radcowskiej złożyć egzamin radcowski. Następnie może złożyć aplikację, a dana kancelaria prawna może go zatrudnić.

Czym charakteryzuje się dobry prawnik

Ciężko tu o jednoznaczną odpowiedź. Często mówi się, że dobry adwokat to drogi adwokat. Jednakże nie musi to być prawda. Często początkujący prawnicy mają niskie stawki, co nie oznacza, że są słabi w swoim fachu. Również drodzy prawnicy nie koniecznie muszą być zawodowcami. Czasem wystarczy dobre nazwisko z rodziny prawniczej i biznes się kręci. Osoba zajmująca się tą profesją powinna być też dyskretna, mieć łatwość w nawiązywaniu relacji oraz wykazywać się empatią. Te cechy charakteru pomagają wczuć się w rolę osoby poszkodowanej, bądź dochodzącej swoich praw i ułatwią przedstawienie naszej sprawy w sądzie. Warto też wiedzieć, że wielu prawników ma swoją specjalizację. Jeden lepiej opanował wiedzę z zakresu prawa finansowego inny z kolei z prawa karnego.

W ocenie prawnika pomoże nam osobisty kontakt z nim. To jak się przy nas zachowuje oraz jakie zadaje pytania. Czy wyczerpują one dostatecznie nasz problem i czy potrafi formułować odpowiednie wnioski. Warto też zapoznać się z portfolio prawnika, aby dowiedzieć się jak wiele spraw sądowych zdołał wygrać, a ile z nich zakończyło się jego porażką.

 

Author: prokat.pl