Ultrasonografia w medycynie

Medycyna to dziedzina, która na przestrzeni lat bardzo gwałtownie się rozwinęła i nieprzerwanie rozwija. Wiele sprzętów stosowanych obecnie w medycynie swoje pierwotne zastosowanie miały zupełnie gdzie indziej. Tak też było z ultrasonografem – urządzeniem służącym do obrazowania metodą USG.

Ideę ultrasonografu zapoczątkowali inżynierowie amerykańscy, rosyjscy oraz niemieccy, którzy szukali dobrej metody, która służyłaby do wykrywania wad w metalu. Ultrasonograf do szpitali trafił dopiero na przełomie lat 60 i 70 XX wieku i służył wtedy głównie do diagnostyki płodu. Jednak badania, które wykonywano zanim został on dopuszczony do użytku prowadzone były już w trakcie trwania II wojny światowej. W 1954 roku Szwedzi wynaleźli skaner ultrasonograficzny umożliwiający zobrazowanie ruchu zastawek serca. O tego czasu ultrasonografia bardzo dynamicznie zaczęła się rozwijać, miało to związek z rozwojem elektryki. Urządzenia do przeprowadzania badań były i są nieustannie udoskonalane.

JAK DZIAŁA ULTRASONOGRAF?

Najprościej mówiąc aparat do USG składa się z emitora oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Metoda ta wykorzystuje zjawisko odbicia się fali na granicy badanego ośrodka.

SZEROKIE ZASTOSOWANIE ULTRASONOGRAFI

Ultrasonografia w medycynie ma naprawdę szerokie zastosowanie w wielu specjalizacjach np.:
• Anestezjologia – podczas wkłucia przy znieczuleniu bardzo unerwionych miejsc
• Dermatologia – przed i po zabiegach medycyny estetycznej, dokładna ocena zmian skórnych
• Kardiologia – do szczegółowej diagnostyki serca
• Ginekologia – diagnostyka płodu, narządów płciowych
• Medycyna ratunkowa – badanie po urazach pod kątem obecności płynów
• Neurologia – USG Dopplerowskie
• Okulistyka – ultrasonografia oka
• Urologia – badanie obrazowe nerek oraz całego układu moczowego.

 

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo skuteczne w wykrywania nowotworów. Jest ona dokładniejsze w przypadku piersi od słynnej mammografii, a przy tym o wiele bardziej bezpieczniejsze dla kobiety. Ponadto szczegółowa analiza SCCA wykazała, że ultradźwięki mają aż 95, 7% skuteczności w wykrywaniu złośliwych komórek nowotworowych, natomiast badanie mammograficzne tylko 60, 9%.
Jest to bardzo popularne badanie. Gdy występują przewlekle bóle lub dolegliwości niewiadomego pochodzenia lekarze zazwyczaj od razu wysyłają pacjenta na badanie ultrasonografem. Jest ono bardzo szczegółowe, więc pozwala wykluczyć albo potwierdzić diagnozę. Jest to proste, w miarę szybkie badanie nieszkodliwe dla zdrowia oraz całkowicie bezbolesne.

 

Author: prokat.pl