
Długi spędzają sen z powiek i są przyczyną wielu dramatów osobistych. Panuje powszechna opinia, że jeśli ktoś ma
długi, to musi być niefrasobliwym głupcem, żyjącym ponad stan. Taka opinia jest krzywdząca, choć z drugiej strony nie brak też lekkomyślnych osób, które faktycznie są nieodpowiedzialne. Wielu ludzi przeżywających kłopoty finansowe, zastanawia się czego nie może zająć komornik. Osoby te szukają informacji, kiedy komornik działa bezprawnie i próbują walczyć z nieuczciwymi praktykami. Faktem jest iż takie nieuczciwe działania są trudne do udowodnienia. Paraliżujący strach przed totalnym ubóstwem oraz uczucie braku wyjścia z sytuacji skłaniają dłużników do ucieczki lub targnięcia się na własne życie. W naszym społeczeństwie brakuje wyspecjalizowanych, darmowych instytucji lub ludzi, którzy pomogliby stanąć na nogi i uświadomili, jak się bronić przed natarczywym komornikiem.
Zadłużenia należy spłacać, jest to kwestia bezsporna. Pomijając fakt skomplikowanych historii upadku i zapętlenia w długach, powinniśmy wiedzieć kiedy komornik działa bezprawnie. Zatem czego nie może zająć komornik?
Komornik sądowy nie może nam zabrać przedmiotów kultu religijnego, w tym nawet cennych obrazów, wyrobów ze złota czy srebra. Wszystko co związane jest z tzw. sacrum i jest przez nas wykorzystywane podczas praktyk religijnych stanowi nietykalną część majątku.
Jeśli zastanawiamy się czego nie może zająć komornik, powinniśmy też wiedzieć, że ochronie podlegają zapasy żywności na 30 dni. Oznacza to, że jeśli komornik ogołoci naszą lodówkę, pozbawiając jedzenia, wówczas działa niezgodnie z prawem. Kiedy komornik działa bezprawnie, pamiętajmy, że mamy prawo odmowy wydania artykułów pierwszej potrzeby, takiej jak żywność, a także wezwania na miejsce zdarzenia policji.
Ponadto komornik nie może żądać od nas okazania i oddania zawartości kieszeni oraz portfela, a takie sytuacje się zdarzają. Niczego nieświadomi dłużnicy wykonują polecenia, po czym nie mają pieniędzy na bilet lub podstawowe produkty żywnościowe.
Kiedy komornik działa bezprawnie i nie jesteśmy w stanie obronić się przed tymi działaniami, możemy napisać skargę do sądu. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie adwokata lub pomoc radcy prawnego. Prawnik wskaże nam, jak się bronić przed natarczywym komornikiem przy pomocy litery prawa.
Kwestia tego, czego nie może zająć komornik jest też w pewnym stopniu indywidualna. Zależy w dużej mierze od sytuacji dłużnika.
W sieci możemy znaleźć historie osób, którym komornik zajmował sprzęt rehabilitacyjny lub podstawowe wyposażenie niezbędne do funkcjonowania czy odzież.
Pamiętajmy też, że wpaść w zadłużenia nie jest trudno. Małe zobowiązania nie uregulowane na czas urastają często do rangi milionowego długu. Wówczas uciekanie od spłaty i unikanie komornika nic nie da, a wręcz pogorszy sytuację. Wiedza na temat tego, jak się bronić przed natarczywym komornikiem jest cenna i potrzebna. Miejmy jednak na uwadze, że długi trzeba płacić i tylko odważne stawianie czoła problemom, szukanie wsparcia i ciężka praca mogą nas wyprowadzić na prostą.
Najnowsze komentarze