Podjęcie się leczenia zdiagnozowanej u siebie wady zgryzu jest bardzo ważną decyzją, która pozwala pacjentowi poradzić sobie z wieloma nieprzyjemnymi objawami i dolegliwościami w jamie ustnej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi. U dorosłych pacjentów leczenie ortodontyczne najczęściej polega na noszeniu stałego aparatu na zęby. W naszym artykule przedstawiamy budowę stałych aparatów na zęby i tłumaczymy, jakie ich poszczególne elementy pełnią funkcje w leczeniu.
Podstawowe elementy budowy stałego aparatu na zęby
Każdy stały aparat na zęby składa się z trzech podstawowych elementów, czyli z:
- zamków ortodontycznych,
- łuku ortodontycznego,
- ligatur ortodontycznych
Każdy z tych elementów budowy aparatu ortodontycznego pełni ważną funkcję i jest niezbędny do osiągania dobrych wyników leczenia.
Zamki ortodontyczne
Podstawowym elementem budowy aparatów na zęby są zamki ortodontyczne. Przy rozpoczęciu leczenia ortodontycznego są one przyklejane, w określonych przez ortodontę pozycjach, do zębów. Obecnie w gabinetach ortodontycznych stosowanych jest kilka rodzajów zamków. Najczęściej stosowane cały czas są zamki metalowe. Ich popularność jest związana przede wszystkim z ich niską ceną. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zamki ceramiczne lub kryształowe. Dzięki temu, że mają inny, bardziej zbliżony do barwy zębów, kolor, nie wpływają tak bardzo na estetykę uśmiechu. W trakcie leczenia ortodontycznego pacjent co jakiś czas musi się zgłaszać na wizyty kontrolne do gabinetu ortodontycznego i w zależności od osiąganych postępów leczenia, czasami niezbędne mogą być zmiany położenia zamków. W takich sytuacjach ortodonta w trakcie wizyty przykleja zamki na nowo ustalone pozycje.
Łuk ortodontyczny
Łuk ortodontyczny bardzo często nazywany jest po prostu drutem. Łączy on ze sobą wszystkie zamki ortodontyczne. Może być wykonany z metalu lub być niklowo-tytanowy. Ten element odpowiedzialny jest za przemieszczenie się w trakcie leczenia zębów na określone na etapie planowania pozycje. Na każdym kolejnym etapie leczenia łuki ortodontyczne są wymieniane na inne. To jakie łuki stosowane są aktualnie w aparacie ortodontycznym, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Na początku leczenia ortodontycznego z zastosowaniem stałego aparatu na zęby umieszczone są w nim bardzo cienkie, elastyczne łuki (druciki), które mają za zadanie jedynie delikatnie pobudzić zęby do ruchu. Wraz z osiąganiem kolejnych etapów leczenia, łuki są zmieniane na sztywniejsze, które są też nieco grubsze.
Ligatury ortodontyczne
Ostatnim ważnym elementem budowy stałego aparatu ortodontycznego są ligatury. O tym, jakie są ich funkcje, opowiedział nam nasz rozmówca, ortodonta z gabinetu S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
Ligatury ortodontyczne to gumki, które są zakładane na zamki aparatu na zęby i mają za zadanie utrzymanie luku w odpowiedniej pozycji. Zazwyczaj w trakcie leczenia wady zgryzu, ligatury są wymieniane w trakcie każdej wizyty w gabinecie ortodontycznym. Taka konieczność jest związana z tym, że gumki nie są zbyt trwałym materiałem i w każdej chwili może dojść do jej osłabienia i do pęknięcia. U nastolatków często stosowane są kolorowe ligatury.
Dodatkowe elementy w aparacie ortodontycznym,
Wskazane wyżej elementy do podstawowe części stałego aparatu na zęby. Oprócz nich u niektórych pacjentów stosuje się także dodatkowo nakładane na łuk ortodontyczny, między dwa zęby, sprężynki, celem ich zastosowania jest oddziaływanie na zęby z dodatkową siłą, która dodatkowo pomaga im się nieco rozsunąć, w celu uzyskania więcej miejsca w łuku zębowym.
Innym rodzajem dodatkowych elementów, które stosuje się w aparatach na zęby są elastyczne łańcuszki. Zakłada się je na poszczególne sekcje zębów w celu ich zabezpieczenia przed rozsunięciem.
Najnowsze komentarze