Nie wiesz, jak wygląda leczenie endodontyczne? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia kanałowego? Czy taki zabieg to konieczność? W naszym artykule odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące endodoncji – działu stomatologii, który obejmuje diagnostykę oraz leczenie schorzeń miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Sprawdź, jak się przygotować przed wizytą u endodonty!
Którzy pacjenci wymagają leczenia endodontycznego?
Jak podkreślają specjaliści, leczenie endodontyczne może być przeprowadzone u dorosłych i dzieci. Najważniejsza pozostaje jednak diagnoza. Do najważniejszych wskazań należą: ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zgorzele miazgi, złamania zęba, planowane leczenie protetyczne oraz zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
Endodoncja to nowoczesna dziedzina stomatologii, która pozwala uratować zęby pacjenta. Dla przykładu – jeszcze kilkanaście lat temu zapalenie miazgi przy nierozwiniętych korzeniach kwalifikowałoby ząb do natychmiastowej ekstrakcji. Dzisiaj – właśnie dzięki zaawansowanemu leczeniu endodontycznemu – można tego uniknąć.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe składa się z kilku bardzo istotnych etapów. Pierwszym krokiem jest zawsze wykonanie RTG zęba. Należy zrobić zdjęcie, by lekarz stomatolog mógł sprawdzić, jak bardzo rozległy jest stan zapalny oraz jak wyglądają korzenie. Kolejną czynnością wykonywaną przez endodontę jest zatrucie miazgi zęba, czyli tzw. dewitalizacja. W komorze zęba zostaje umieszczony specjalny środek, który doprowadza do kontrolowanej i w pełni bezpiecznej martwicy miazgi. Dzięki temu można ją odpowiednio przygotować do usunięcia. Czasem jednak lekarz rezygnuje z tego procesu, gdyż za sprawą dobrze dopasowanego znieczulenia można ją wyeliminować wtedy, gdy jest jeszcze żywa. Dewitalizacja pozostaje jednak koniecznością w przypadku bardzo intensywnych dolegliwości bólowych.
Następnym krokiem jest opracowanie kanałów. Zmieniona chorobowo miazga zostaje usunięta. Za pomocą endometru lekarz może określić długość kanału, a także go formować czy poszerzać. Przygotowany kanał podlega płukaniu – do tego są wykorzystywane środki antyseptyczne. Dzięki temu można usunąć bakterie i fragmenty zainfekowanej tkanki zębowej. Kolejnym etapem jest wypełnienie kanałów, czyli zastąpienie tkanki dedykowanym materiałem. Kluczowa jest tutaj precyzja – kanał musi być szczelnie zamknięty, aby nie przedostały się do niego żadne drobnoustroje. Ostatnią częścią leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba. Warto pamiętać, że współcześnie endodonta korzysta z mikroskopu, aby zapewnić sobie jak najdokładniejszy obraz, co znacznie wpływa na skuteczność zabiegu.
Najnowsze komentarze