Formalności niezbędne przy zakupie własnego mieszkania

Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na zakup własnego mieszkania, zamiast wynajmu. Dlaczego? Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie takie jak praktyczne, pomaga oszczędzić pieniądze i oczywiście znacząco wpływa na satysfakcję. Czy może być coś lepszego, niż urządzanie swojego miejsca na ziemi? To przecież marnie każdej pary. W tym artykule omówimy ważny krok, który czeka każdego, kto zdecyduje się na kupno mieszkania.

Wizyta w kancelarii notarialnej

Aby właściwie dopełnić wszystkich formalności, związanych z zakupem własnych kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych, niezbędna jest wizyta w kancelarii pewnego urzędnika? Z pewnością każdy wie, czym zajmuje się notariusz. To osoba zaufania publicznego, mianowana na stanowisko przez Ministra Sprawiedliwości i pracująca na rzecz pożytku całego społeczeństwa. Biuro notariusza nazywa się kancelarią notarialną. Właśnie tam należy się udać w celu dokonania przeniesienia prawa własności do lokalu mieszkalnego. W miejscu tym muszą jednocześnie stawić się zarówno sprzedający, jak i kupujący lub ich pełnomocnicy. Koniecznie należy zabrać ze sobą dowody tożsamości. Nie jest to pierwsze lepsze biuro, do którego można wejść z tak zwanego „marszu”. Aby notariusz chciał się z nami spotkać, koniecznie trzeba wcześniej się umówić na konkretny termin, datę i godzinę. Dzięki temu będzie mógł on przygotować wszystko, co niezbędne, do sporządzenia dokumentu potwierdzającego nabycie lub sprzedaż nieruchomości.

Dokument, który ma znaczenie

Wizyta w kancelarii notarialnej jest konieczna w celu uzyskania dokumenty, który zagwarantuje nam prawa do posiadania lokalu mieszkalnego. Jest to akt notarialny. Bez niego nie możemy wykonywać żadnych czynności prawnych związanych z mieszkaniem. Na przykład, nie posiadając potwierdzenia wizyty u notariusza, nie jesteśmy w stanie się zameldować, ubiegać o wpis do księgi wieczystej i tak dalej. Jak widać, formalności te są absolutnie niezbędne. Na szczęście wszystkie te czynności są łatwe, a proces przebiega sprawnie. Ministerstwo Sprawiedliwości dokłada wszelkich starań, aby obywatele mogli w prosty i nieskomplikowany sposób nabywać i zbywać prawa do nieruchomości. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

Chociaż każdy z nas uwielbia dokumenty w wersji elektronicznej, korzystanie z usług notariusza i owoce jego pracy, to w dalszym ciągu przede wszystkim papier. Papier, który należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Gdyby jednak zdarzyło nam się zniszczyć lub zagubić akt notarialny, zawsze możemy ubiegać się o jego odpis. Tak właśnie wyglądają formalności, których dokonujemy przy zakupie mieszkania.

 

Author: prokat.pl