Kupno mieszkania – jak zapożyczyć się z rozsądkiem?

Wiele młodych osób wręcz marzy o tym, by przenieść się na symboliczne „swoje”. Nie zawsze jest to łatwe, a niekiedy należy pokonać wiele przeciwności, żeby osiągnąć wymarzony cel. Nie oznacza to wszakże, że kupno czterech kątów na własność to coś nieosiągalnego. Bardzo pomocny jest pewien instrument finansowy, coraz częściej wykorzystywany przez młodych, którzy są świadomi sytuacji na rynku nieruchomości. O jakie rozwiązanie chodzi?

Pożyczać, ale z głową

Idealnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z bogatej oferty banków i złożenie wniosku o kredyt hipoteczny. Jakkolwiek straszny może się wydawać taki scenariusz (szczególnie dla osób, które nie znoszą mieć długów), okazuje się być praktycznym, a jednocześnie komfortowym wyjściem z sytuacji. Kredyt wcale nie musi oznaczać utraty kontroli nad codziennymi wydatkami i domowym budżetem. Oczywiście, należy kierować się rozsądkiem przy wyborze oferty. Wiele instytucji finansowych podaje się – czy też reklamuje się – jako banki, choć w rzeczywistości nie posiadają odpowiednich zezwoleń i zabezpieczenia ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, w skrócie KNF. To istotne, by nie zawierać żadnych wiążących umów z podmiotami, które nie mają wystarczających uprawnień. Jak okazać rozwagę i ostrożność? Zwykle wystarczy poszukać informacji, na przykład na stronie internetowej KNF, na temat organizacji i instytucji, które posiadają wymagane certyfikaty. To jednak dopiero pierwszy krok do wyboru dobrej oferty. Co dalej?

Oblicz koszty

Nie wolno nam zapominać, że kredyt hipoteczny, to przede wszystkim koszty. Chodzi o marżę, pobieraną przez bank i mającą realny wpływ na wysokość miesięcznej raty. Aby nie dać się wpuścić w maliny i wybrać dobrze, konieczne jest porównanie ofert różnych instytucji. Na szczęście istnieje narzędzie, które bardzo ułatwia to zadanie. Jakie? Oczywiście kalkulatory kredytowe. To sprawne uprzedzenia, często elementem budzących zaufanie stron internetowych. Wykorzystując te narzędzia, oszczędzamy wiele czasu. Jak wiadomo, czas to pieniądz. W tym wypadku, porzekadło sprawdza się na obu płaszczyznach. Dzięki sprawdzaniu ofert banków za pośrednictwem kalkulatorów, łatwo można zauważyć opcję, która jest najtańsza i najlepsza.

Jakie wnioski mogą wysnuć młodzi ludzie? Po pierwsze, nie ma potrzeby obawiać się zaciągania kredytu. Pod warunkiem jednak, że poczynimy stosowne przygotowania, mianowicie poszukamy informacji i porównamy oferty. Takie dojrzałe podejście sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z własnych czterech kątów.

Author: prokat.pl