Gotowanie dla każdego

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników budulcowych oraz odżywczych. Ważne, aby posiłki były spożywane regularnie, zaleca się, aby było ich 4-5, a odstęp między nimi nie przekraczał 4 h.

 

Jest to bardzo istotne, bo jeżeli przerwa miedzy posiłkami jest duża to jest wysyłany impuls nerwowy, żeby gromadzić zapasy na czas głodu. Skutkiem tego jest odkładanie w naszym organizmie tkanki tłuszczowej, a tego przecież nie chcemy. Poza tym spożycie dużej ilości pokarmu na raz jest dużym obciążenie również dla naszego układu trawiennego, który nie zawsze sobie z tym poradzi, a będzie to skutkowało różnego rodzaju dolegliwościami trawiennymi.

ŻYJ ZDROWO

Teraz również bardzo promowane jest zdrowe odżywianie. Tryb życia jaki prowadzimy często skłania nas do korzystania z szybkich i gotowych rozwiązań. Żywienie na mieście ( fast foody) lub gotowce do odgrzania w domu ( pierogi, zupy, sałatki) to też nie za dobre rozwiązanie dla naszego organizmu. Taka żywność zawiera dużo dodatków chemicznych, wszelkiego rodzaju spulchniaczy, regulatorów smaku, barwników oraz konserwantów. Najzdrowsze są posiłki, które sami sobie przygotujemy.

 

Również media promują samodzielne gotowanie poprzez różnego rodzaju programy kulinarne, blogi czy media społecznościowe. Przygotowanie prostych, a zarazem zdrowych posiłków wcale nie musi być czasochłonne jak większość z nas uważa. Przygotowanie smacznego obiadu może zająć nam tylko kilkanaście minut, więc warto wygospodarować ten czas, a nasz organizm na pewno to doceni. Nawet upieczenie domowego ciasta to naprawdę nic trudnego. Nie musimy od razu porywać się na piętrowy tort, tylko zacząć od prostego murzynka lub piernika. Praktyka jednak czyni mistrza i po pewnym czasie poradzimy sobie nawet z tortem.

 

Na rynku dostępnych jest wiele książek zawierających najróżniejsze przepisy kulinarne. Znajdziemy tam cenne wskazówki, stopień trudności dania oraz czas jaki zajmie nam jego przygotowanie. W sieci też mamy szeroki wybór przepisów. Ponadto wiele osób ( nawet celebrytów) prowadzi swoje blogi kulinarne, na których zamieszczane są filmiki pokazujące jak przyrządzić wszystko krok po kroku. Podczas gotowania można połączyć przyjemne z pożytecznym. Wspólne rodzinne przyrządzanie posiłków może dostarczyć nam wiele dobrej zabawy. Dzieciaki właśnie najszybciej uczą się przez zabawę, a umiejętności kulinarne przydadzą się każdemu.

 

Author: prokat.pl