Kredyt. Jak wybrać, aby nie przepłacić?

W życiu każdego człowieka zdarzają się momenty nieoczekiwane, na które potrzebujemy dodatkowej gotówki, której w danej chwili nie posiadamy. W dzisiejszych czasach jednak nie jest to dużym problemem ze względu na obszerną ofertę kredytów gotówkowych. Procedura zawarcia umowy dotyczącej kredytu jest zazwyczaj prosta i szybka. Jak jednak wybrać najlepszą ofertę dla siebie i na co zwracać uwagę, aby nie żałować?

Określ swoje możliwości

Przed rozpoczęciem porównywania ofert banków musisz dokładnie określić, ile pieniędzy potrzebujesz oraz jak dużo możesz przeznaczyć na spłacanie raty. Pamiętaj, aby nie pożyczać więcej niż musisz, ponieważ im większy kredyt, tym wyższe są jego odsetki. Dodatkowo, im bardziej rozciągniesz w czasie jego spłacanie, tym więcej będziesz musiał oddać. Z tego względu dokładnie przyjrzyj się wysokości swoich przychodów oraz wydatków. Określ maksymalną kwotę raty, która nie nadwyręży twojego budżetu. Zastanów się także w jaki sposób wolałbyś spłacać kredyt – ratami równymi, malejącymi czy rosnącymi. Warte uwagi jest tutaj to, że kredyty gotówkowe o ratach malejących zazwyczaj są bardziej opłacalne.

Odwiedź swój bank

Zanim zdecydujesz się na porównywanie ogólnodostępnych ofert powinieneś zapoznać się z tym, czy twój bank nie przewiduje korzystniejszych warunków kredytowych dla stałych klientów. Może się okazać, że to właśnie w nim najkorzystniej będzie zawrzeć umowę.

Porównaj oferty

Po tych krokach możesz przejść do porównywania dostępnych ofert. Możesz w tym celu skorzystać z rankingów kredytowych lub ich porównywarek. Kredyty bankowe powinieneś porównywać pod względem:
– Prowizji – Pobierana jest ona przez bank w zamian za udzielenie kredytu, ale nie wszystkie ją pobierają. Czasami w ramach promocji jest ona pomijana.
– RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania – Jest to istotny wyznacznik, o ile porównujemy kredyty różnych banków o takich samych warunkach kredytowania, czyli harmonogramu oraz okresu spłaty. W jego skład uwzględniane są wszystkie dodatkowe zobowiązania, np. opłaty za rozpatrzenie wniosku.
– Całkowitego kosztu kredytu – Jest to najbardziej istotny parametr. Z jego pomocą w łatwy sposób możesz obliczyć, o ile więcej będziesz musiał spłacić.

Nie przywiązuj dużej uwagi do oprocentowania kredytu. Opłaty dodatkowe mogą być tak wysokie, że często okazuje się, że oferty o wyższym oprocentowaniu są bardziej korzystne niż te o niższym. Zawsze więc dowiaduj się, ile wyniesie jego całkowity koszt. Pamiętaj, że wszystkie koszty muszą zostać zapisane w umowie. Powinieneś więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

 

Author: prokat.pl