Naciąganie seniorów na kredyty- zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom

Wiele starszych osób cechuje się łatwowiernością oraz ufnością. Wychowani w poprzednim systemie komunistycznym, często nie rozumieją, że nikt nie daje niczego za darmo. Nawet grając w totolotka musimy zapłacić za kupon. Naciąganie seniorów na kredyty to bardzo powszechne zjawisko. Ściganie osób odpowiedzialnych za wyłudzenia jest często żmudne i czasochłonne. Jeśli zależy nam, aby babcia czy dziadek nie padli ofiarą oszustwa, musimy ich uświadomić, jak nie zostać oszukanym na prezentacji garnków czy innych ,,cudownych” rzeczy.

Naciąganie seniorów na kredyty przez szemrane firmy zaczyna się niewinnie. Do wybrańca, babci lub dziadka dzwoni telemarketer, który obiecuje nagrodę w zamian za uczestnictwo w prezentacji. Nieświadoma niczego osoba uczestniczy w takim pokazie. Pod koniec okazuje się zazwyczaj, że aby odebrać nagrodę, należy wpłacić pewną sumę. Wówczas naciąganie seniorów na kredyty jest łatwiejsze, ponieważ działa w tym wypadku potężny mechanizm psychologiczny. Ciężko bowiem jest rozstać się z nagrodą, z której posiadaniem oswoiliśmy się przez kilka dni od odebrania telefonu do dnia prezentacji. Wobec takiego obrotu spraw seniorzy wpłacają podaną sumę i podpisują dokumenty bez czytania. Często prosi się o podpisanie odbioru nagrody, co w rzeczywistości jest podpisaniem umowy kredytowej.

Kwestia tego, jak nie zostać oszukanym na prezentacji garnków czy cudownych masażerów wymaga od rodziny seniora czujności. Jeżeli babcia, mama czy podeszły wiekiem inny członek rodziny koniecznie chce uczestniczyć w takim spotkaniu i nie da się go odwieść od zamiaru, powinniśmy na taką prezentację udać się razem z nim. Wówczas ryzyko, że naciąganie seniorów na kredyty będzie miało miejsce jest mniejsze i być może zdołamy zapobiec katastrofie.

Czasami seniorzy ukrywają fakt zakupu drogich produktów na kredyt. Powodem jest wstyd i zażenowanie, że dali się naciągnąć. Obawiają się reakcji rodziny, która uzna ich za głupich, chciwych czy naiwnych. Pamiętajmy jednak, że aby naciąganie seniorów na kredyty nie miało miejsca, powinniśmy reagować i zgłaszać na policję próby wyłudzenia czy oszustwa. Samo uświadamianie, jak nie zostać oszukanym na prezentacji garnków, może nie odnieść skutków, zwłaszcza, gdy senior miewa problemy z pamięcią lub inne choroby uniemożliwiające realną ocenę rzeczywistości.

Author: prokat.pl