Franczyza z niskim wkładem własnym- dla kogo i czy się opłaca?

Prowadzenie biznesu wymaga dużo pracy i poświęcenia czasu. Zwłaszcza na początku działalności musimy się liczyć z tym, że czeka nas wiele wyzwań. Coraz bardziej na popularności zyskuje franczyza z niskim wkładem własnym. Wiele osób decyduje się na otwarcie sklepów lub kolporterów w ramach franczyzy. Czy franczyza się opłaca i co powinniśmy wiedzieć zanim rozpoczniemy działalność?
Najczęściej pojawiającym się pytaniem, jest to, jaki wkład na franczyzę trzeba mieć, aby spełnić wymogi?

 

Otwarcie restauracji McDonald’s wiąże się z najwyższymi kosztami. Na ten cel powinniśmy mieć około 1 milion złotych. W zamian dostaniemy profesjonalne szkolenia, pomoc w prowadzeniu restauracji oraz usługi związane z public relations. Nie jest to franczyza z niskim wkładem własnym, a kandydaci powinni spełniać szereg wymagań, choćby posiadać wykształcenie wyższe. Pytanie, czy franczyza się opłaca zależy głównie od lokalizacji, ale faktem jest, że McDonald’s zawsze przynosi zyski i jest najbardziej dochodową formą takiej działalności.
Jeśli nie dysponujemy milionami, możemy zwrócić się w stronę mniejszych przedsięwzięć. Franczyza z niskim wkładem własnym obejmuje sklepy takie, jak Żabka czy Freshmarket. Gdy zastanawiamy się, jaki wkład na franczyzę musimy ponieść w tym wypadku, pamiętajmy, że aby otworzyć sklep na zasadach franczyzy potrzebujemy około 20 tysięcy złotych. Lokalizacja jest tu także ważnym elementem. Kilka sklepów jednej sieci umiejscowionych obok siebie jest dużym ryzykiem dla ajenta. Kwestia tego, czy franczyza się opłaca, zależy też od czynnika, tzw ludzkiego. Osoby, które nie mają pojęcia o biznes ie, nie są nastawione na ciężką pracę oraz wyrzeczenia na początkowym etapie, prędko narobią sobie długów i zbankrutują. Także staranny dobór pracowników ma tu kolosalne znaczenie.

 

Zanim zaczniemy szukać informacji, jaki wkład na franczyzę należy mieć, aby stać się ajentem, musimy zadać sobie pytanie, czy taki rodzaj działalności jest dla nas. Realistyczna ocena własnych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego mogą uchronić nas przed wieloma błędami. Odpowiedź odnośnie zagadnienia, czy franczyza się opłaca zawsze zawiera w sobie elementy ryzyka i nikt nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa finansowego. Wzięcie pełnej odpowiedzialności za własne decyzje i przemyślana strategia mogą sprawić, że rzeczywiście odniesiemy sukces. Jeśli na początkowym etapie nie mamy pewności, jaki wkład na franczyzę przyniesie nam pożądane efekty. lepiej jest spróbować prowadzenia mniejszej działalności na własnych zasadach i posmakowania tego, z czym wiąże się przedsiębiorczość. Chociaż franczyza z niskim wkładem własnym kusi, pamiętajmy, że chłodna kalkulacja jest lepszym doradcą niż kierowanie się emocjami i myślenie życzeniowe nastawione na bogactwo bez poświęcenia czasu, pracy i wysiłku.

Author: prokat.pl