Kiedy trzeba przeprowadzić zabieg endodontyczny?

Leczenie endodontyczne, znane też jako leczenie kanałowe, to często jedyne wyjście, aby uratować ząb przed ekstrakcją. Polega na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych zęba. Wielu pacjentów obawia się leczenia endodontycznego, jednak nie ma ku temu podstaw. Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe i jak ono przebiega? Odpowiadamy!

Wskazania do leczenia endodontycznego

Najczęściej leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy. Wówczas dochodzi do skaleczenia miazgi bądź zapalenia miazgi, będącego wynikiem zakażenia bakteryjnego wewnątrz zęba. Wskazaniem do leczenia endodontycznego są również różnego rodzaju urazy mechaniczne, które obnażają miazgę lub powodują jej obumarcie. Należą do nich m.in. złamanie korony zęba, zwichnięcie zęba objawiające się silnym bólem czy urazy termiczne bądź chemiczne.

Co więcej, leczenie kanałowe przeprowadza się także przy okazji leczenia protetycznego, gdy zachodzi konieczność znacznego oszlifowania zęba, ponieważ ten jest nieprawidłowo ustawiony i trzeba mu nadać prawidłową pozycję. Zdarza się również, że przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe, gdy w zębie już leczonym w przeszłości kanałowo ponownie pojawia się stan zapalny.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne przeprowadza się już na jednej wizycie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków znieczulających, oferowanych m.in. w gabinecie dentystycznym JB Stomatologia, jest ono całkowicie bezbolesne i nie wywołuje u pacjentów dyskomfortu. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Pierwszym jest diagnostyka, obejmująca zdjęcie RTG, aby dokładnie ocenić stan zęba i poznać budowę jego kanałów.

Podczas leczenia stomatolog zatruwa miazgę zębową, usuwa ją, a następnie dokładnie oczyszcza i uzupełnia kanały zębowe. Wypełnienie kanałów jest uszczelniane, po czym stomatolog odtwarza koronę zęba. Po zakończeniu leczenia ząb praktycznie się nie różni od pozostałych zębów wyglądem ani funkcjonalnością.

Należy mieć na uwadze, że istnieją też przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego, jak np. choroby serca czy zabiegi re-endo. Wówczas stomatolog zaproponuje alternatywę dla tej metody leczenia.

Author: prokat.pl